Küresel moda pazarı 2025 yılına kadar yılda %3,9 büyüyecek

PAZABU
3 Min. Okuma

Pazar ve ileriye yönelik analiz uzmanı Kantar, perakende sektörüne yönelik 2025 tahminlerini ve trendlerini açıkladı. Raporda, tüm sektörlerde dünya çapındaki en büyük distribütörlerin 1.500’den fazlası dikkate alındı. Giyim açısından küresel pazarın 2025 yılına kadar her yıl yüzde 3,9 artarak beş yılda 64 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kantar’a göre, bu artışın yaklaşık yarısı beş büyük oyuncudan kaynaklanacak: Uniqlo’nun sahibi Japonya’nın Fast Retailing şirketi; İspanyol şirketi Inditex; İsveç’ten H&M; ve Amerikan markaları TJX ve Old Navy. Küresel olarak dünya moda perakende pazarının değeri 2020 yılında 300 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Bu rakamın 2025 yılında 360 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Hiper üreticiler, markalar ve indirim mağazaları da dahil olmak üzere küresel perakendenin genel analizi, pazarın 2025 yılında 6 milyar 700 milyar dolara ulaşabileceğini ortaya koyuyor. 2020 yılında satışlar bir yılda %4,8 artış gösterdi ve bu yıl %15,7 artışla 861 milyar dolara ulaşacak olan e-ticaretin de desteğiyle gerçekleşti . Çevrimiçi pazar kesinlikle gelecekteki büyümeye öncülük edecektir. Bugün küresel perakende satışların %12’sini temsil eden çevrimiçi satışların, beş yıl içinde fiziksel işlemlerden dört kat daha hızlı artması bekleniyor. 2021 yılında 1 trilyon dolarlık gelir sınırı geçilecek. Kantar’ın öngörülerine göre bu sayı 2025 yılında 1 milyar 600 milyara ulaşacak.

Bölgesel olarak perakende faaliyetinin Asya-Pasifik bölgesinde (%8,6 artış), Kuzey Amerika (%3,9 artış) ve Avrupa’ya (%3,8 artış) kıyasla daha hızlı büyümesi bekleniyor. Kantar’a göre Amerikalı Walmart, 2025 yılında da Amazon’un önünde dünyanın lider perakendecisi olmaya devam edecek ve bu da aralarındaki uçurumu azaltacak. Çinli JD.com ise en güçlü büyümeyi göstererek beş yıl içinde podyumda üçüncü sıraya yerleşecek.

Kantar, tahminlerini desteklemek amacıyla yaklaşan perakende trendleriyle ilgili yedi önemli noktaya değindi. Bunlardan ilki, çevrimiçi satışların en yüksek yüzdesine (%19) sahip olan Asya-Pasifik bölgesini, veri odaklı iş modellerine ev sahipliği yapması nedeniyle perakende devleri için ilham kaynağı olarak belirliyor.

“Büyüme potansiyeli Çin ile sınırlı değil. Perakende devi Alibaba’nın ve hızlı teslimat konusunda uzmanlaşmış perakendecilerden biri olan Flipkart veya Grab gibi diğer yeni yenilikçi oyuncuların genişlemesiyle Hindistan ve Endonezya gibi pazarlara da yeni fırsatlar sunuldu,” yorumunu yaptı Kantar.

Distribütörler ve markalar için potansiyel bir çatışma kaynağı oluşturan başka bir konu daha ön plana çıktı. Yani, e-tüccarların uygulamaları nedeniyle altüst olan sınır ötesi ticaret.

Kantar, “Alibaba ve Amazon hayatlarımızı kolaylaştırsa da, sınır ötesi işler fiyatlandırma politikasını, envanter yönetimini bozacak ve yasal çerçevelerde gri alanlar yaratacak” diye uyardı. Dikkat edilmesi gereken diğer makro trendler arasında görünürlük, erişilebilirlik, marjlar ve uygunluk yer alıyor. pazar analiz uzmanına.

ETİKETLENEN:
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir